PODRÓŻ POCIÄ„GIEM PO INDIACH – RODZAJE I OPIS KLAS

Indyjskie koleje są dość złożone i wymagające, trzeba poświęcić trochę czasu zanim zrozumie się jak właściwie działają. Kupując bilet masz do wyboru kilka opcji siedzeń (chair seat – z ławkami/fotelami, sleepers – sypialne itp.), wagonów (1AC, 2AC, 3AC – wagony sypialne) z klimatyzacją lub bez. Dość skomplikowana jest też procedura kupna biletu z potwierdzonym miejscem, listą rezerwową i innymi detalami. Podróżując z India Someday jedyne o co musisz się martwić to wybór klasy jaką chcesz podróżować z puli dostępnych biletów, my zajmiemy się resztą. Podróż pociągiem po Indiach może być jeszcze łatwiejsza!

Travelling in India Train travel is the most common and economical form of commute in India.

FIRST CLASS, AIR-CONDITIONED (AC1 OR FIRST AC)

Pierwsza klasa, z klimatyzacją (AC1)

To wagony sypialne z dwu- lub czteroosobowymi przedziałami, z personelem i możliwością zamknięcia drzwi. To bardzo wygodny sposób podróży. W ciągu dnia łóżka są składane, aby można było na nich usiąść. Ta klasa pociągów pojawia się tylko na najdłuższych trasach i kosztuje prawie dwa razy tyle co AC2. Personel pomoże wam złożyć łóżko i zapewni odpowiedni serwis.

Okna w tych wagonach są lekko zabarwione co może przeszkadzać w podziwianiu widoków, ale wciąż możecie obserwować zmieniające się krajobrazy. Przy każdym łóżku znajduje się lampka do czytania oraz wtyczka, gdzie możecie naładować elektroniczne urządzenia. Toalety „w zachodnim stylu” są czyste i zazwyczaj wyposażone w papier toaletowy (zawsze jednak lepiej mieć przy sobie swój).

AC 2 TIER AIR-CONDITIONED (2 AC)

Druga klasa, z klimatyzacją (2 AC)

2AC nie różni się szczególnie od AC1. Przedziały nie posiadają dodatkowego miejsca na bagaż, nie można też zamknąć drzwi na zamek. Podróż tą klasą jest bardzo wygodna, a w cenie biletu zapewniona jest też pościel (poduszka, koc, prześcieradło). Osobom powyżej 190 cm mogą wystawać nogi poza łóżko. Także w tym rodzaju przedziałów w ciągu dnia łóżka składane są do pozycji siedzącej.

Każdy AC tier posiada lampkę do czytania oraz jedną wtyczkę dla czwórki pasażerów. Toalety są w stylu zachodnim oraz indyjskim, zazwyczaj czyste, choć w zależności od pasażerów, którzy je używają poziom czystości może się obniżyć.

AC 3 TIER (3 AC)

Trains of India 3 Tier AC Train. Credit: Kristina D.C. Hoeppner

Trzecia klasa z klimatyzacją (3AC)

AC 3 tier to najtańsza spośród opcji AC, z klimatyzacją. Jedynym dyskomfortem może być fakt, że zamiast 2×2 miejsca mamy 3×2 miejsca. Po jednej stronie mamy trzy rzędy łóżek – wyższe, średnie, niższe i dwa rzędy (niższy i wyższy) po drugiej stronie przejścia. W przedziałach jest mniej miejsca, a przy łóżkach nie ma zasłon oraz lampek do czytania jak w AC2. W nocnych pociągach zapewniana jest pościel. Znajdziecie tam także wtyczki do użytku pasażerów przedziału, zdaża się jednak, że nie można na nich polegać. Toalety, w zachodnim lub indyjskim stylu podobnie jak w AC 2 o poziomie czystości zależnym od użytkowników. Podróżowanie tą klasą to dobry sposób na poznanie lokalnych podróżników, z którymi zazwyczaj można porozumieć się po angielsku.

NON-A/C SLEEPER

Sypialny bez klimatyzacji

Wagony sypialne bez klimatyzacji, podobnie jak w AC 3 tier, mają ułożenie foteli/łóżek 3×2 (po jednej stronie 3 łóżka, po drugiej 2). Wagony sypialne wybierane są przez większość Indusów i każdy pociąg posiada wiele sypialnych przedziałów. W dłuższą podróż zabierzcie ze sobą koc/śpiwór, ponieważ w tej klasie pościel nie jest zapewniana. Wagony te mogą być zatłoczone (choć w teorii wszystkie łóżka zarezerwowane są dla osób posiadających rezerwacje), ponieważ Indusi używają ich do codziennych podróży.

Klasa ta charakteryzuje się skromnymi warunkami, a higiena toalet jest raczej poniżej normy. W porównaniu do wagonów AC, których okna są zaciemnione, uszczelnione i czasem brudne, wagony sypialne mają najlepsze warunki do podziwiania przemijających krajobrazuów. Monsun jest prawdopodobnie najlepszym i zarazem najgorszym okresem do podróży w klasie „sleeper”, z jednej strony jest wtedy bardzo duszno (nie można otwierać okien), z drugiej zaś widoki są wtedy najbardziej spektakularne. Podczas podróżowania w sezonie zimowym w wagonach może być dość chłodno, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą coś do opatulenia się nocą (śpiwór/polar).

Zwykle, z tej klasy wagonów korzystają odważniejsi, poszukujący przygód i doświadczenia Indii z charakterystycznym dla nich tłokiem podrożnicy.

Tutaj będziecie mieli większą szansę na poznanie kompanów podróży, zazwyczaj bardzo sympatycznych i chętnych na podzielenie się swoimi opowieściami, co z pewnością uatrakcyjni długą podróż.

A/C CHAIR CAR (CC) – z fotelami i klimatyzacją

Na krótszych trasach i tam gdzie najczęściej przemieszczają się osoby pracujący w biznesie spotkać można pociągi z wagonami A/C chair. Ich przestrzeń przypomina przestrzeń w samolocie, bez przedziałów z wygodnymi fotelami lotniczymi i miejscem na bagaże powyżej. Zazwyczaj dostępna jest jedna wtyczka na trzech pasażerów. Wagony te są całkiem wygodne i mogą służyć do dziennych podróży. Toalety w stylu zachodnim i indyjskim są skromne i czyste.

NON-A/C CHAIR CAR (SS) – z fotelami, bez klimatyzacji

Wagony tej klasy są zwykle bardziej zatłoczone od tych z klimatyzacją i nie mają dostępu do prądu. Turyści zazwyczaj nie wybierają tej opcji, choć jeśli nie ma dostępnym biletów w innej klasie, 2-4 godzinna podróż nie będzie zbyt problematyczna. Łazienki w tej klasie nie są szczególnie czyste i pozostawiają wiele do życzenia.

UNRESERVED – wagony bez rezerwacji miejsc

Ta opcja może być brana pod uwagę tylko przez zatwardziałych podróżników, którzy radzą sobie w tłumie i ścisku i nie mają problemu z byciem popychanym przez ludzi wokół. W zależności od pociągu można spotkać drewniane bądź plastikowe ławki, raczej nie nadające się na długą podróż. Przed ruszeniem pociągu, będziecie mogli zaobserwować dużą grupę przepychających się Indusów, chcących zapewnić sobie miejsce, jako że jest to najtańsza opcja i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Komu się poszczęści ten zdobędzie miejsce siedzące, cała reszta będzie zmuszona spędzić podróż w pozycji stojącej. Będziecie zdziwienie jak wiele osób może zmieścić się w jednym wagonie!

Oczywiście, najłatwiej będzie wam wybrać kierunek, w którym chcecie się udać i przesłanie nam listy preferowanych przez was klas pociągów. Nie martwcie się biletami, ta część należy do nas!

 

The sheer variety of places to visit in India and the size of the country make it difficult to plan an Indian holiday. Which places should you visit? Which should you skip? We are a young, energetic and resourceful travel company that enjoys working closely with our guests to help them plan an exciting Indian holiday experience.